Bezpłatna mammografia w Strzegomiu

12 lutego 2020 r. okazja do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych !

Zbliża się okazja do skorzystania z bezpłatnej mammografii w Strzegomiu. 12 lutego br. „Mammobus” stanie na parkingu Strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

Mammografię powinny regularnie wykonywać wszystkie kobiety po 35 roku życia. Badanie mammograficzne jest bezpłatne – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich.

Badanie jest bezpłatne dla Pań w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone i w ciągu 24 m-cy nie miały przeprowadzonego profilaktycznego badania mammograficznego na koszt NFZ.

Istnieje również możliwość wykonania badania odpłatnie w cenie 100zł.

Każda z pań, która chciałaby wykonać badanie w mammobusie powinna dokonać rejestracji od poniedziałku do piątku od 8:00 – 16:00  pod numerami telefonów:
( 68 )  452 77 96,  ( 68 ) 452 77 17,  605 596 655, 605 598 077

Przy rejestracji telefonicznej NFZ wymaga weryfikacji uprawnień do badania na podstawie podanego numeru PESEL. Prosimy o przygotowanie dowodu osobistego przed połączeniem telefonicznym. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego.

Co to jest mammografia ?

Rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny. Dopóki tego nie zrozumiemy, dopóty nie będzie możliwe zmniejszenie zastraszającej liczby zachorowań. Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Nie bójmy się więc tego badania. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Jedynie potrzebna jest dobra wola.

Dlaczego warto robić mammografię ?

Jeżeli mammografia jest wykonywana regularnie łącznie z samobadaniem i stałą kontrolą zdrowia, badanie zazwyczaj potwierdza dobre zdrowie piersi. Mammografia jednak nie do końca zróżnicuje zmiany łagodne od złośliwych.
Czasem więc lekarz zleca wykonanie dodatkowo USG piersi, czyli bezbolesnego badania za pomocą fal ultradźwiękowych, które pozwala ustalić, czy wyczuwalny guzek ma charakter lity, czy też jest wypełniony płynem (co świadczy, że jest to torbiel, a więc zmiana niezłośliwa). Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą.
Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Jak przebiega badanie ?

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.
Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy.
Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu.

Polecane artykuły

Back to top button