Ważna informacja !

Budowa pływalni Delfinek

W Strzegomiu powstanie pływalnia Dolnośląski Delfinek

Budowa pływalni Delfinek


Gmina Strzegom otrzymała 55-procentowe dofinansowanie na budowę pływalni Delfinek, która do 2017 roku stanie przy Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu. Dzisiaj (30.11) w trakcie posiedzenia zarządu województwa został rozstrzygnięty konkurs na realizację pilotażowego programu Dolnośląski Delfinek. Strzegom otrzyma pieniądze jako jedna z pięciu gmin objęta dofinansowaniem oraz jedna z trzynastu gmin starających się o te pieniądze.

  • Bardzo się cieszę z tego, że udało nam się zdobyć dofinansowanie na tą inwestycję, która jest tzw. wisienką na torcie w tworzeniu bazy sportowej w gminie Strzegom – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. – Budowa tego obiektu była jedną z dwóch moich najważniejszych wyborczych obietnic. Druga to budowa domu seniora, który otworzymy już w grudniu br. Co do bazy sportowej, po budowie „Delfinka” niczego nie będzie nam już brakowało. Mamy cztery Orliki, dwie sale sportowe w Goczałkowie i przy ośrodku sportu, nowe boiska w Granicznej i Grochotowie, a także boiska w Kostrzy, Stanowicach czy Jaroszowie. W maju przyszłego roku oddamy do użytku kompleksowo zmodernizowany stadion z prawdziwego zdarzenia – dodaje burmistrz.

Budowa pływalni Dolnośląski Delfinek

Basen z głównym przeznaczeniem do nauki pływania będzie miał cztery tory do pływania o długości 16,7 m i głębokości 1,3 m. Jednorazowo będzie mogło z niego korzystać 25-26 osób.

  • Nie porywaliśmy się na budowę aquaparku, bo takie obiekty powstają w okolicy: Jaworze, Żarowie czy Świebodzicach, a u nas aquapark byłby po prostu nieopłacalny – wyjaśnia burmistrz Zbigniew Suchyta. – Mamy piękny basen przy ośrodku sportu i brakowało nam tylko właśnie takiego obiektu do nauki pływania, którego roczny koszt utrzymania szacuje się tylko na 200 tys. zł. W godzinach nauki szkolnej będą z niego korzystać uczniowie, a od godz. 6.00 do 8.00 oraz od 16.00 do 22.00 i w weekendy będzie on dostępny dla mieszkańców i grup zorganizowanych, w tym seniorów  – dodaje burmistrz.

Budowa pływalni Dolnośląski Delfinek ma kosztować około 5,5 mln zł z czego dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego wyniesie ok. 2,7 mln zł.

Strzegom wyłonił już wykonawcę robót budowlanych i podpisały z nimi umowy na budowę krytej pływalni „Dolnośląski Delfinek” w Strzegomiu prace budowlnane będzie wykonywało Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM Sp. z o.o. (wartość umowy 7 900 000 zł).

Gdzie jeszcze będą Delfinki?

Poza Strzegomiem Delfinki będą miały również: Lwówek Śląski, Chocianów, Głuszyca i Góra.

„Dolnośląski Delfinek” to program, który zakłada budowę małych krytych pływalni z 4-torową niecką basenową o wymiarach 8,5 x 16,67 m  i głębokości od 0,9 do 1,35 m przy istniejących szkołach.

  • Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 13 wniosków. W naszym regionie ciągle jeszcze są powiaty, w których nie ma krytych ogólnodostępnych pływalni, i właśnie tam chcemy w pierwszej kolejności realizować nasz program. Dlatego podstawowym kryterium wyboru samorządów było to, czy w najbliższej okolicy znajduje się ogólnodostępny basen – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wnioski złożyły: Gmina Chocianów, Gmina Kąty Wrocławskie, Gmina Pieńsk, Gmina Świdnica, Gmina Głuszyca, Powiat Lwówecki, Gmina Strzegom, Gmina Twardogóra, Gmina Góra, Gmina Miękinia, Gmina Szczawno-Zdrój, Miasto Jelenia Góra i Gmina Oława. Podstawowymi kryteriami wyboru pierwszych pięciu lokalizacji były: odległość do najbliższej krytej pływalni, liczba uczniów, wskaźnik dochodu gminy.

Pływalnie będą w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu zajęć szkolnych, np. w godz. od 16 do 22.00, a także w weekendy, ferie i wakacje będą mogły być udostępnione społeczności lokalnej dla celów rekreacyjnych i rehabilitacyjnych. Na krytych pływalniach będzie także realizowany program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”.

–  Już na początku przyszłego roku chcielibyśmy ruszyć z budową pierwszych obiektów. Pływalnie planujemy otworzyć najpóźniej jesienią 2017 – zapowiada Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Szacunkowy koszt budowy jednej krytej pływalni Dolnośląski Delfinek wynosi ok. 5 mln zł brutto (łącznie z kosztami projektu i nadzoru inwestorskiego). Program będzie współfinansowany ze środków budżetu województwa dolnośląskiego, pieniędzy ministerialnych oraz wkładu własnego gminy, na terenie której powstanie pływalnia. W przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz prowadzenia przez szkoły rehabilitacji osób niepełnosprawnych istnieje także możliwość ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z WFOŚiGW oraz PFRON.

Polecane artykuły

Back to top button