Nakrętki zbieramy, potrzebującym pomagamy !

Strzegomskie SERCE na nakrętki wypełnione po brzegi !

„Cieszymy się, że pojemnik tak szybko się zapełnił i samo przedsięwzięcie przypadło do gustu naszym mieszkańcom”

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się inicjatywa Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi ( Urząd Miejski w Strzegomiu ) – przy współpracy z OSiR Sp. z o.o.  którzy postanowili pomóc mieszkańcom w zbieraniu plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Wystarczyło zaledwie 2 dni by zapełnić pojemnik w kształcie serca, ustawiony przed Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.

ZRÓB DLA INNYCH COŚ DOBREGO I ZBIERAJ NAKRĘTKI.

Nakrętki, które mają moc !

Za kilogram nakrętek lub korków z tworzyw sztucznych można odzyskać od około 50 groszy do 1 złoty. Zbyt mało, aby mieć z tego realny zysk, ale wystarczająco, by przy większym zaangażowaniu uzbierać trochę pieniędzy dla osoby potrzebującej.

Bardzo zachęcamy do odkładnia tego surowca, bo nie wymaga to wiele wysiłku. Wystarczy, że wyrzucając butelkę po prostu odkręcimy korek i wrzucimy do przygotowanego pojemnika. Zapewniam, że szybko wejdzie wam to w krew i po kilku dniach będzie to coś zupełnie naturalnego.

Dlaczego plastikowe nakrętki są lepsze niż same butelki ?

W punktach skupu płaci się za czysty polimer PET (polietylen), z którego są wykonane nakrętki. Jest to innego rodzaju tworzywo sztuczne niż to, z którego wykonana jest butelka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Czysty polietylen, zamieniony w granulat, można od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania, rury PCV, a nawet na obudowy komputerów. Jest też druga korzyść, która pojawia się mimochodem: butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, a tym samym objętość odpadów się zmniejsza. Opakowanie z zakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu.

Co jeszcze można posegregować i recyklingować ?

Papier – to najłatwiejszy do przetworzenia surowiec wtórny. Według badań, tona makulatury pozwala uchronić przed ścięciem nawet do 17 drzew!

Szkło – mimo licznych plotek i stereotypów, to tworzywo nadaje się do recyklingu w 100%. Co ciekawe, można przetwarzać je wielokrotnie. Jeżeli istnieje taka możliwość, należy segregować je pod względem koloru, usuwając wcześniej metalowe lub plastikowe zakrętki.

Tworzywa sztuczne – dzielimy je na plastik oraz metal. Plastik przed włożeniem do pojemnika należy dobrze zgnieść, dzięki czemu zmniejszymy objętość surowca. Pamiętamy także o oddzieleniu nakrętek, które można przekazać na cel charytatywny. Jeśli chodzi o metale, przetwarzając je oszczędzamy nawet do 96% energii i znacznie zmniejszamy zanieczyszczenie wody.

Odpady organiczne – to między innymi skoszona trawa, liście czy pocięte gałęzie, które mogą trafić do kompostownika. Jest jednak lista odpadów, których nie można kompostować, wśród nich m.in.: odpadki pochodzenia zwierzęcego, jak całe jajka (skorupki są dozwolone), kości, mięso, czy nabiał. Również cytrusy i ich skórki są na liście zakazanych.

Zalety segregacji:

  • oszczędność miejsca;
  • oszczędność energii, wody, ropy, węgla, żelaza;
  • zmniejszenie ilości wycinanych drzew;
  • znaczące zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza;
  • ograniczenie ścieków przemysłowych, odpadów przemysłowych;
  • zminimalizowanie degradacji krajobrazu;
  • ułatwienie/umożliwienie odzyskiwania surowców wtórnych,
  • ułatwienie, skrócenie i zmniejszenie kosztów transportu odpadów (trafiają od razu do właściwej przetwórni),

Czym skorupka nasiąknie za młodu…

Im wcześniej rozpoczniemy naukę segregacji odpadów, tym szybciej wejdzie ona dzieciom w krew, a odpowiedni sposób sprawi, że będzie to proste, skuteczne i przyjemne zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Inicjatywa Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu
przy współpracy z OSiR Sp. z o.o.

Polecane artykuły

Back to top button