Strzegomska Sekcja Judo

Współtwórcą i prekursorem sekcji był Edward Brzegowy, wieloletni trener tej sekcji

Strzegomska Sekcja Judo powstała ponad trzydzieści lat temu.

Jej współtwórcą i prekursorem był Edward Brzegowy, wieloletni trener tej sekcji, nauczyciel młodzieży, ojciec wielu wyników. Dzięki jego pełnej zaangażowania pracy sekcja „rozwinęła skrzydła” i zaistniała w Polsce i Europie.

Podstawowym kierunkiem działania sekcji jest propagowanie dyscypliny judo wśród strzegomskiej młodzieży. Przez strzegomskie „DOJO” przewinęło się wielu wspaniałych zawodniczek i zawodników. Warto tu wspomnieć o kliku osobach, które w dziejach sekcji osiągnęli znaczące sukcesy: K. Sandurski, A. Sokołowski, J. Zabijak, A. Rozwałka, J. Zawada, J. Smoter, B. Żarczyński, E. Kowalczyk, I. Fuja, I. Jastrzębski, D. Leszczuk, L. Bodurka, M. Fajfer,T. Skórkowski oraz jeszcze wielu innych.

Sekcja aktualnie liczy około sto osób. Nie ma ograniczeń wiekowych do uprawiania tego sportu. Na zajęcia uczęszczają zarówno pięciolatkowie-najmłodsza grupa, jak i pięćdziesięciolatkowie – grupa odlboys’ów.Pieczę nad wszystkimi sprawuje grupa szkoleniowców na czele z Tomaszem Skórkowskim- 2 DAN, Andrzejem Rozwałka – 1 DAN, którzy pierwsze kroki stawiali w strzegomskim AKS-ie.

Nasz sekcja posiada liczne kontakty z zagranicznymi klubami judo:

  • Austria – Rohrbach, Gramastetten, Attnang
  • Czechy – Trutnov. Litomerice, Melnik, Jicin, Jablonec, Mezimestia
  • Francja – Sarrebourg
  • Niemcy – Rodewisch
  • Ukraina – Lwów
  • Włochy – Faenza

W ciągu całego roku zawodnicy sekcji uczestniczą w prawie 40 turniejach w Polsce i w Europie. Jesteśmy obecni na najważniejszych turniejach – Mistrzostwach Polski, Ogólnopolskich Turniejach Klasyfikacyjnych, Turnieju Nadziei Olimpijskich. Mistrzostwach SZS.

W czasie wakacji nasi podopieczni biorą udział w licznych zgrupowaniach sportowych. Najlepsi są powoływani do kadr wojewódzkiej i narodowej.Dumą strzegomskiej sekcji jest międzynarodowy turniej – Memoriał Judo im. Edwarda Brzegowego. Jest jednym z największych turniejów w Polsce w grupie wiekowej dzieci, młodzików i juniorów młodszych. Nasz turniej jest wielkim festynem dla mieszkańców Strzegomia i okolic oraz dla turystów z całej Europy. Corocznie udział w mi biorą ekip z Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Ukrainy, Włoch i całej Polski. Władze Miasta Strzegomia i Starostwa Świnickiego, Klubu AKS Strzegom, Dolnośląskiego Związku Judo oraz sponsorzy pomagają w organizacji tego dużego wydarzenia sportowego. Bardzo duży udział przy organizacji turnieju ma zarząd sekcji judo, składający się w większości z rodziców, których pociechy uczęszczają na zajęcia.

Polecane artykuły

Zobacz również
Close
Back to top button