Terenowa akcja poboru krwi

Pamiętajmy – zbiórka krwi to nie wydarzenie kulturalne, lecz nasza wspólna polisa ubezpieczeniowa.

9 czerwca br. w godzinach od 9:00- 13:00 na terenie OSiR-u w Strzegomiu odbędzie się kolejna zbiórka krwi organizowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Młodzieżową Radę Miejską.

 

Apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o każdą grupę krwi !

Nadarza się również okazja, by pomóc. Potrzebna jest pilna pomoc w zebraniu krwi potrzebnej do leczenia ks. Marka Żmudy, proboszcza parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu – potrzebna krew A Rh+ 

Honorowi Dawcy Krwi są wolontariuszami w walce z koronawirusem – pomagają polskim pacjentom i przyczyniają się do ratowania ich zdrowia i życia.

Kto może oddać krew ? Zgłaszający się do oddania krwi (18–65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Powinien też być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Nie mogą oddawać krwi osoby, które chorowały m.in. na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Dawcami krwi nie powinny być także osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, skóry (np. łuszczyca), układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej.

Nie można też oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej, zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii), po pobycie w krajach Afryki Środkowej, Zachodniej i Tajlandii oraz na terenach endemicznego występowania malarii lub innych chorób tropikalnych, a także po pobycie w zakładzie karnym.

O oddawanie krwi apeluje Ministerstwo Zdrowia i zapewnia, że jest to bezpieczne. – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są dziś w pełni zabezpieczone i przygotowane do tego, żeby w bezpieczny sposób dokonywać pobrania krwi. Są wdrożone procedury bezpieczeństwa i wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, wywiad epidemiologiczny na początku pobrania.

Szpitale wracają do planowych zabiegów, a krwiodawców nadal jest mniej niż przed pandemią, w związku z tym zachęcamy do udziału w akcji !

 

Polecane artykuły

Back to top button