Ważna informacja !

Polsko-czeskie Miasto Dzieci

Aż do piątku mali obywatele będą poznawać najróżniejsze zawody, uczyć się podstaw ekonomii i zarabiać pierwsze “pieniądze”

W poniedziałkowy poranek na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu po raz pierwszy zorganizowano Transgraniczne Miasto Dzieci, w którym bierze udział 300 uczestników z Polski i Czech.

Klucz i symboliczny, rycerski miecz przekazali wiceburmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski i czeski starosta Ales Svoboda trzystu dzieciom z Polski i Czech na znak, że to one przejmują władzę.  

Od poniedziałku aż do piątku dzieci bawiąc się i wcielając w pracowników przeróżnych zawodów będą za swoją pracę i zaangażowanie otrzymywać wynagrodzenie w postaci tzw. „tauronków”, specjalnej waluty stworzonej na potrzeby Miasta Dzieci. Dzięki zarobionym pieniądzom będą mogły zakupić wiele atrakcyjnych artykułów w „Sklepie marzeń”.

W ten sposób nauczą się pracy, zarabiania pieniędzy i podejmowania decyzji, oczywiście w formie zabawy. Każdy dzień w mieście rządzonym przez dzieci został zaplanowany tak, aby mijał w ciekawy sposób. Uczestnicy są podzieleni na grupy, które co godzinę będą zmieniały się w wykonywaniu danego zawodu.

To niepowtarzalna okazja do tego, aby najmłodsi mieszkańcy obu zaprzyjaźnionych miast mogli poznać tajniki różnych zawodów wśród, których znalazły się m.in. te związane z ekologią, piekarnictwem, plastyką. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

– Pracujcie ciężko, zarabiajcie i wydajcie, na co chcecie! Dorośli nie będą się wtrącać – zachęcał dzieci do aktywnego korzystania z zabawy w dorosły świat Waldemar Skórski, koordynator projektu. Od wielu dni grupa 80 wolontariuszy przygotowywała miejsce na przyjęcie mieszkańców Miasta. Na miejscu są najróżniejsze “zakłady pracy”; dzieci poznają m.in. zawód kucharza, lakiernika, montera, urzędnika, policjanta, ogrodnika, strażaka. Mogą dowiedzieć się, na czym polega praca “psiego psychologa” i potrenować z suczką Larą i jej opiekunem właściwe zachowania wobec zwierząt. Są również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, a strzegomscy kamieniarze przygotowali stanowisko, na którym dzieci wykuwają własne płaskorzeźby. Nad całością czuwa specjalny patrol, podczas którego dzieci poznają kulisy zawodu ochroniarza. We wtorek dołącza zespół portalu Swidnica24.pl, z którym uczestnicy letniej zabawy będą poznawać tajniki pracy dziennikarza i fotoreportera. Za każdą podjętą przez dzieci pracę będzie wypłacana pensja. – Oczywiście w “tauronkach”, podobnie jak na wszystkich Miastach Dzieci czy to w Świdnicy, czy w Topaczu – tłumaczy Waldemar Skórski.

Pomysłodawcą Miasta dzieci była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego w Jaworzynie Śląskiej. Inicjatywa szybko zyskała uznanie i zaowocowała kolejnymi projektami m.in. w Świdnicy i Topaczu. W tym roku za sprawą Sudeckiej Izby Przemysłowo – Handlowa w Świdnicy i Izby Gospodarczej Kraju Kralovohradeckiego w Hradec Kralove rozpoczyna się rozplanowana na trzy lata zabawa w dorosły świat w Strzegomiu i czeskich miejscowościach Jicin, Horice i Nova Paka.

Transgraniczne Miasto Dzieci w Strzegomiu potrwa w dniach 16 – 19 lipca, a w Horicach w Republice Czeskiej w dniach 24 – 27 lipca. Projekt został dofinansowany z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Materiały dzięki
Nasz Strzegom PL
Źródło informacji
Świdnica24DOBA PL

Polecane artykuły

Back to top button