Zalety korzystania z sauny…

Sucha, parowa, na podczerwień... dla zdrowia, urody, lepszego samopoczucia...

Dolnośląski Delfinek Strzegom - saunariumJeśli jesteś zdrowy…

Możesz być zdrowszy.

Sauna poprawi krążenie, odporność, pomoże oczyścić skórę, wysoka temperatura panująca w saunie podnosi ciepłotę ciała człowieka (a w takich warunkach ginie sporo chorobotwórczych bakterii i wirusów) a w dodatku wraz z potem pozbywamy się toksyn.

Gdy na dworze ziąb i plucha, przyjemnie jest spocić się: w dodatku dla zdrowia. Ciepło sauny szczególnie aktywizuje układ krążenia. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, czynność serca ulega przyspieszeniu. Lepsze ukrwienie dodaje nam energii, a zarazem ciało się odpręża. Stąd można spotkać się z pozornie sprzecznymi opiniami, że sauna pobudza lub, że wycisza. Tymczasem jeden i drugi efekt jest możliwy.

Kto systematycznie ( najlepiej raz w tygodniu ) chodzi do sauny, może uniknąć przeziębienia. Sauna należy do znanych od wieków zabiegów fizjoterapeutycznych z wykorzystaniem ciepła. Jest przede wszystkim metodą profilaktyczną, czyli przeznaczoną dla osób zdrowych. Pomaga łagodzić wiele drobnych dolegliwości, a nawet uzupełnia leczenie konkretnych schorzeń, jednak przed skorzystaniem z jej dobrodziejstw warto skonsultować się z lekarzem.

Skandynawowie podkreślają, że w pełni pozytywny wpływ sauny odczuje ten, kto połączy zabieg przegrzania ciała z zabiegiem nagłego ochładzania. Stąd zwyczaj wskakiwania do przerębla po rozgrzaniu w tradycyjnej saunie fińskiej. Oczywiście, to nie jest rozwiązanie dobre dla debiutanta. Nie jest też konieczne, jeśli możesz wziąć prysznic lub skorzystać ze specjalnego wiadra, pełnego zimnej wody, spotykanego i w naszych saunach.

  • Rozgrzanie sprzyja produkcji endorfin ( czyli wewnętrzna morfina ) które nazywane są hormonem szczęścia i z innymi hormonami mają wpływ na funkcjonowanie poszczególnych układów, mogą poprawić nasz humor i sprawić, że poczujemy się szczęśliwi.
  • Kąpiel w saunie pobudza przemianę materii, zatem pomoże schudnąć (pod warunkiem, że przejdziesz na dietę i będziesz się ruszać – sama cudów nie zdziała).
  • Sauna sprzyja regeneracji mięśni, stąd bywa pomocna po przetrenowaniu.
  • Pomaga usunąć skutki stresu, a wiele osób śpi po niej, jak zdrowe niemowlę.

Typ sauny ma znaczenie:

– sauna parowa (łaźnia rzymska) – najbezpieczniejsza dla nowicjusza, łagodna dla organizmu. Temperatura w środku to 45-65°C, przy naprawdę dużej, ułatwiającej oddychanie, wilgotności (40-65% i wyższej),

Z tego typu sauny możecie Państwo korzystać w obiekcie Dolnośląskiego Delfinka OSiR Strzegom, ul. Jana Kochanowskiego ( przy Szkole PSP nr. 2 )

– sauna sucha (fińska) dla nastawionych na ostre hartowanie. Temperatura w środku 90-110°C, natomiast wilgotność tylko 5-10%,

Z tego typu sauny możecie Państwo korzystać w obiekcie Dolnośląskiego Delfinka OSiR Strzegom, ul. Jana Kochanowskiego ( przy PSP nr.2 i Gimnazjum nr.2 ) jak i również Hali Sportowo-Widowiskowej OSiR-u, ul, Mickiewicza 2

– sauna na podczerwień ( infrared ) – dla nowoczesnych. W zasadzie zalety ma zbliżone do tradycyjnej. Wypocisz się, jak w każdej, chociaż panuje w niej temperatura ok. 50st. C. Nie masz kontaktu z gorącym powietrzem, a promieniami działającymi na skórę (przypomina to nieco wygrzewanie na słońcu). Uważa się, że jest bezpieczna dla osób z problemami z układem krążenia, jednak bez konsultacji z lekarzem prowadzącym tego nie rozstrzygaj.

Z tego typu sauny możecie Państwo korzystać w obiekcie Dolnośląskiego Delfinka OSiR Strzegom, ul. Jana Kochanowskiego ( przy Szkole PSP nr.2 )

Parę zasad, które mogą się przydać

  • Przed tym zabiegiem relaksacyjnym bierzemy prysznic, a potem starannie wycieramy się do sucha.
  • Sauna to miejsce dla golasa, ewentualnie okrytego ręcznikiem (jeśli nie jesteśmy sami).
  • Pierwszy raz nie powinien trwać dłużej niż kwadrans.
  • Nie korzystamy z sauny zaraz po posiłku lub po spożyciu alkoholu.
  • Biżuteria i makijaż? Zapomnij, jeśli nie chcesz się poparzyć.
  • Wypicie litra wody przed sprawi, że będzie co wypocić.
  • W saunie, na co zwracają uwagę bywalcy, nie rozmawiamy. To nie tylko kwestia kultury osobistej, ale i zdrowia. Zasadniczo ciepłe powietrze powinno dostawać się do organizmu przez nos, nie usta. Wprawdzie dla niektórych osób to niewykonalne (zwłaszcza w saunie suchej), gdyż dochodzi do szybkiego podrażnienia śluzówki, jednak wówczas zaleca się raczej ostrożne oddychanie „mieszane”.
  • Jednorazowy pobyt w środku powinien trwać ok. 10 minut. Można leżeć, bądź siedzieć, na ławach, jednak osoby leżące na dwie minuty przed wyjściem powinny usiąść.
  • Ława ma znaczenie. Na początek wybieramy najniższą tu panuje też najniższa temperatura. Wraz z oswajaniem się z warunkami panującymi w saunie, przenosimy się wyżej.

WAŻNE PRZECZYTAJ !

Korzystanie z dobrodziejstw saun nie jest wskazana w przypadku wielu chorób skóry (chociaż czasem ją leczy), układu krążenia, nowotworowych, nerek, wątroby, płuc, oczu, przy cukrzycy, padaczce, nosicielstwie chorób zakaźnych… W razie podejrzenia jakiegokolwiek problemu zdrowotnego, decyzję trzeba zostawić specjaliście. Sauna zasadniczo nie jest miejscem dla kobiet w ciąży, matek karmiących (chyba, że lekarz prowadzący zdecyduje inaczej). W razie podejrzenia jakiegokolwiek problemu zdrowotnego, decyzję trzeba zostawić specjaliście.

  • Nie wybieraj się do sauny, gdy dopadła cię już infekcja
  • Nie jest wskazana w przypadku wielu chorób skóry (chociaż czasem ją leczy)

Podczas kąpieli w saunie tracimy ok. 0,5-1,5 litra płynów, dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie ich po sesji, najlepiej wodą mineralną lub naturalnymi sokami. Pamiętajmy też o kremie i balsamie do ciała. Po saunie, skóra lepiej przyjmuje wszelkie kosmetyki. Jednak ważne jest, aby były one naturalne i przebadane dermatologicznie. Kosmetyki nakładamy na ciało starannie umyte. Takie też powinno być, nim do sauny wejdziemy.

Źródło informacji
gazeta.pl ZDROWIE

Polecane artykuły

Back to top button