Mistrzostwa Ministrantów i Lektorów

Diecezjalne Mistrzostwa Służby Liturgicznej Diecezji Świdnickiej w piłce nożnej - Strzegom

DIECEZJALNE MISTRZOSTWA MINISTRANTÓW I LEKTORÓW W PIŁCE NOŻNEJ

28 kwietnia br. w Strzegomiu odbył się już po raz dziesiąty na murawach OSiR-u w Strzegomiu ministranci i lektorzy zagrali w turnieju o puchar diecezji. Organizatorem turnieju była Diecezja Świdnicka oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.

Celem zawodów było promowanie wśród ministrantów i lektorów zasad gry „fair play” jako gracz i kibic, popularyzacja piłki nożnej oraz propagowanie aktywnej formy spędzania czasu wolnego wśród ministrantów, lektorów i ceremoniarzy Diecezji Świdnickiej.

Warunkiem uczestnictwa w zawodach  – ministranci, lektorzy i ceremoniarze Diecezji Świdnickiej, do turnieju mogą zgłosić się maksymalnie po jednej drużynie z dekanatu w danej grupy wiekowej. Osoby startujące w zawodach muszą posiadać pisemną zgodę prawnego opiekuna,posiadać ważną legitymacje szkolną oraz oświadczenie o stanie zdrowia podpisane przez prawnego opiekuna.

Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach:

~ grupa młodsza – ministranci ze szkół podstawowych klas I-VI

~ grupa starsza – ministranci ze szkół podstawowych klas VII i szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Zgłoszona drużyna była zobowiązana do udziału podczas meczu w jednolitych strojach / znacznikach.

W I etapie zespoły zostały podzielone na grupy i rozgrywały w grupach mecze „każdy z każdym”. Z każdej grupy do drugiej fazy przechodziły dwie drużyny. O kolejności miejsc w grupie decydowały liczba zdobytych punktów: (zwycięstwo – 3pkt.; remis – 1pkt.; porażka – 0pkt.), w przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwa zespoły decydowały wynik bezpośredniego spotkania, lepsza różnica bramek, większa liczba zdobytych bramek

W II etapie zespoły grały systemem pucharowym według podanego niżej klucza

A1 z B2; A2 z B1; C1 z D2; C2 z D1; itd. następnie zwycięzca A1-B2 ze zwycięzcą A2-B1 itd.

W przypadku remisu przeprowadzana była dogrywka do tzw. ”złotej bramki” trwająca maks.5 minut. W następnej kolejności były rzuty karne – wykonywane najpierw po 5, następnie po 1 aż do skutku.  Czas gry był ustalony w dniu turnieju (zależy od ilości zgłoszonych drużyn).  Obrany system był gra bez „spalonego”, zmiany hokejowe. Podczas zmiany zawodnik mógł wejść na boisko dopiero wtedy kiedy jego partner z zespołu opuści plac gry. Pozostałe przepisy zgodne z przepisami PZPN

Po zakończeniu rozgrywek nastąpiła dekoracja. Gratulacje i nagrody wręczyli zwycięzcom ks. Krzysztof Ora,- diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, ks. Marek Żmuda, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej i Zbawiciela Świata, Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia, Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu i pracownicy miejscowego OSiR-u.

Polecane artykuły

Back to top button