Miasto Dzieci w Strzegomiu

Transgraniczne Miasto Dzieci - Přeshraniční Město Dětí  | STRZEGOM 2019

Transgraniczne Miasto Dzieci - STRZEGOM 2019Dnia 15 lipca br. o godzinie 9:30 na obiektach Strzegomskiego OSiR-u oficjalnie otwarto II edycję projektu „Transgraniczne Miasto Dzieci STRZEGOM 2019″. Młodzi obywatele poznawać będą najróżniejsze zawody, uczyć się podstaw marketingu i ekonomii, a także zarabiać pierwsze “pieniądze”, które później spożytkują w Sklepie Marzeń. Na oficjalnym otwarciu transgranicznego Miasta Dzieci w Strzegomiu stawiło się około 230 dzieci z Polski i 100 dzieci z Czech.

Święto dzieci rozpoczęło się od przekazania symbolicznego klucza i rycerskiego miecza najmłodszym uczestnikom polsko-czeskiego Miasta Dzieci przez burmistrza Zbigniewa Suchytę i przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Marczaka. Poza samorządowcami ze Strzegomia na oficjalnym otwarciu pojawili się również poseł Wojciech Murdzek, radny sejmiku województwa dolnośląskiego Jacek Iwancz, a także prezydent Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej – Ryszard Sobański.

W tym roku wspomogło nas wiele firm nie tylko ze Strzegomia, ale także z innych miast. Dzieci zmierzą się z takimi zawodami jak: blacharz, kamieniarz, brukarz, ochroniarz, policjant, strażak, fotograf, kelner, jubiler, specjalista ds. promocji, ale także niespotykane jak: psi behawiorysta, mechanik rowerowy czy zielarz. Ponad to mamy również dwa zawody wyjazdowe. Jednym z nich jest leśnik. Dzieci ze Strzegomia, autobusami jadą do Jawora, gdzie pracują w szkółce leśnej. Z racji tego, że podróż trochę trwa, zdecydowaliśmy się płacić dietę wyjazdową – dzięki czemu dzieciaki, mimo że pracują krócej to zarabiają podobnie do tych, które pracują tutaj, na miejscu– mówi koordynator projektu, Waldemar Skórski.

Poza zabawą i zarabianiem “tauronków”, które na koniec można wydać w Sklepie Marzeń na łakocie i zabawki, inicjatywa miasta dzieci ma uczyć młodych obywateli szacunku do pieniądza oraz oszczędzenia. – Chcemy je nauczyć, że pieniądze nie biorą się znikąd – tylko z pracy. Poza tym ważne jest również dla nas aby dzieci zrozumiały, że planowanie wydatków i oszczędzanie ma sens. Ceny w sklepie marzeń skomponowaliśmy w taki sposób, aby możliwość kupna najdroższej zabawki była możliwa tylko wtedy, gdy oszczędza się pieniądze w banku i wypłaca je wraz z odsetkami – dodaje Waldemar Skórski.

Transgraniczne Miasto Dzieci w Strzegomiu potrwa od 15 do 18 lipca. Poza godzinami pracy w przygotowanych przez przedsiębiorców zakładach, dzieci z Czech popołudniami będą zwiedzały okoliczne zabytki i muzea.

Tekst: Artur Ciachowski  |  swidnica24.pl

DZIEŃ 2 ( fotorelacja)


DZIEŃ 3 ( fotorelacja)


DZIEŃ 4 ( fotorelacja)


Źródło informacji
swidnica24 pl

Polecane artykuły

Back to top button