Zbiórka krwi a koronawirus

Pomimo obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju - krew nadal jest bardzo potrzebna.

 

W obecnej sytuacji wszyscy jesteśmy przed wielkim testem społecznej odpowiedzialności. Honorowi Dawcy Krwi są wolontariuszami w walce z koronawirusem – pomagają polskim pacjentom i przyczyniają się do ratowania ich zdrowia i życia.

Do oddania krwi mogą zgłosić się osoby, które:

  • nie mają objawów infekcji,
  • temperatura ciała nie przekracza 37,3 stopni Celsiusza,
  • nie przebywały za granicą w ciągu ostatnich 14 dni,
  • nie miały kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem,
  • nie są objęte kwarantanną.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu w razie jakichkolwiek pytań udostępnia numery pod które można zadzwonić:  tel. 74 664 63 16 lub 74 664 63 19

Kto może krew oddać ?

Osoba zdrowa, pełnoletnia (do 60 roku życia), ważąca powyżej 50 kg
Przed oddaniem krwi należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić więcej płynów niż zwykle.

Co zmieniło się w sposobie oddawania krwi w związku z pandemią ?

Każda osoba zgłaszająca się do oddania krwi podlega wstępnej weryfikacji – wypełnia dodatkową ankietę, mierzymy temperaturę.


( Jeżeli będzie ładna pogoda – rozstawimy namiot i będzie wstępna weryfikacja w namiocie, jeżeli Droga Krwiodawcy pozostaje bez zmian, czyli: rejestracja, wypełnienie kwestionariusza, laboratorium, gabinet lekarski, pobór krwi. )

Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

 

Krew to lek, którego nie można kupić, ani wyprodukować.

Koronawirus zmienia nasze nawyki, jednak nie oznacza to, że powinien wpływać na zdrowie osób, które potrzebują krwi. Sytuacja w centrach krwiodawstwa jest dramatyczna, a ich pracownicy apelują do krwiodawców, aby decydowali się oddawać krew nawet w tak trudnym okresie, jakim jest pandemia koronawirusa.

Krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. Choć większość planowanych zabiegów, które mogą poczekać, została odwołana, to tysiące pacjentów po wypadkach, przeszczepach i w czasie leczenia chorób nowotworowych potrzebuje krwi, której nie da się niczym zastąpić.

Z powodu pandemii koronawirusa krwiodawcy rezygnują z oddawania krwi. Powodowane jest to obawą o to, czy są zdrowi oraz ryzykiem, jakie wiąże się z wizytą w placówkach medycznych. Strach nie jest jednak dobrym doradcą, a oddawana w centrach krwiodawstwa krew jest bezcenna i potrzebna każdego dnia. Nie musimy obawiać się, że z powodu nieświadomości zakażenia koronawirusem komuś zaszkodzimy. W ostatnich tygodniach zmianie uległy procedury, a z każdym krwiodawcą przeprowadzany jest wywiad w celu wykrycia ewentualnego ryzyka zakażenia. Same centra krwiodawstwa przygotowane są na to, aby zapewnić osobom oddającym krew maksimum komfortu i zadbać o ich bezpieczeństwo.

Krew to lek, którego nie można kupić, ani wyprodukować !

Polecane artykuły

Back to top button